Co to jest firma pożyczkowa? Czym różni się od banku?

Co to jest firma pożyczkowa? Czym różni się od banku?

Wiele osób może nie wiedzieć dokładnie, czym różni bank od firmy pożyczkowej. Brak odpowiedniej wiedzy w tym zakresie może skutkować uprzedzeniami czy obawami przed skorzystaniem z usług jednej lub obu tych spółek. Różnice natomiast są bardzo proste i łatwe do zrozumienia – nie trzeba posiadać wiedzy specjalistycznej z zakresu finansów, aby zrozumieć, o co dokładnie chodzi.

Co to jest bank?

Jest to instytucja, która regulowana jest przez specjalną, bardzo obszerną ustawę o prawie bankowym. Dokładnie określa ona jej kompetencje i możliwości – należy do nich prowadzenie rachunków dla Klientów i wydawanie kart płatniczych, a także udzielanie kredytów. Oprócz tego, instytucja ta ma uprawnienia do wydawania papierów wartościowych oraz do przechowywania, przyjmowania oraz wydawania Klientom ich pieniędzy i oszczędności.

Co to jest firma pożyczkowa?

Nie podlega ona pod te same, wyżej wymienione przepisy, tylko regulowana jest przez te znajdujące się w m.in. Kodeksie Cywilnym. Firma tego typu nie ma tyle możliwości i uprawnień, co bank. Jej działalność to głównie odpłatne oferowanie pieniędzy, zgodnie z zasadami określonymi w umowie. Nie oznacza to jednak, że jest gorsza i mniej godna zaufania! To od Klientów, ich sytuacji oraz kwoty potrzebnych pieniędzy zależy, która z opisanych spółek będzie lepszym, bardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Gdzie otrzymamy lepszą pożyczkę?

Pierwszą rzeczą, jaką musimy wiedzieć jest to, że kredyt otrzymamy tylko i wyłącznie w banku. Jeśli więc potrzebujemy ogromnej kwoty na zakup np. domu albo mieszkania, konieczne będzie udanie się do tej instytucji. Także jeśli chodzi o pożyczki, niezbędne będzie załatwienie większej ilości formalności oraz przedstawienie historii kredytowej. Jeśli jest ona dla nas niekorzystna lub nie mamy stałego źródła dochodów, istnieje duża szansa, że nasz wniosek nie zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Firma pożyczkowa natomiast najczęściej nie zwraca uwagi na historię kredytową oraz źródła dochodów, często nie interesuje jej także cel, na jaki Klient przeznaczy pieniądze. Możliwe jest wzięcie chwilówki w ekspresowym tempie – co pozwoli na szybkie załatwienie swoich spraw i rozliczenie się z firmą w terminie określonym w umowie.

No Comments

Post A Comment